Przejdź do treści
  • przez

Nowe mieszkanie a tu “czarna plama”

Świeżo wykończone mieszkanie, a na ścianach, sufitach pojawia się pleśń. Pytamy zatem fachowców o co chodzi, dlaczego na naszych ścianach jest grzyb. Co usłyszymy? Za pleśń na naszych ścianach odpowiedzialna jest wentylacja, a właściwie jej brak. W mieszkaniu jest zbyt słaba wymiana powietrza i dlatego w zawilgoconych miejscach pojawia się pleśń. I jest to prawda. Wentylacja odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Jednak nie mówią nam o tym, że bardzo duży wpływ ma też wybór technologii wykończenia naszych ścian.

Jeżeli nasze ściany wykonane są z płyt gipsowych (rigips), tynków gipsowych, tynków cementowych, a nawet też tynków cementowo wapiennych to sami stwarzamy, budujemy ściany będące przyjaznym środowiskiem do powstawania pleśni. Wykańczając pomieszczenia tynkami wapiennymi bez dodatku cementu eliminujemy ten czynnik. Ściana wykończona w ten sposób tworzy wrogi klimat dla pleśni, grzyba. Dlaczego fachowcy o tym nam nie mówią?

Dlaczego ?

Moglibyśmy zakładać, że to brak wiedzy. Jednak prawda leży gdzie indziej. Po prostu łatwiej im się pracuje z tynkami gipsowymi, czy też tynkami zbudowanymi na bazie cementu. Takie tynki szybciej schną i szybciej można je obrabiać, wykańczać. Tynki wapienne są trudniejsze, dłużej schną i niestety trzeba prace wykończeniowe odłożyć w czasie. Fachowcy natomiast chcą jak najszybciej robotę zrobić, zabrać pieniądze i zapomnieć o temacie. A grzyb, pleśń, która nas po jakimś czasie wita w naszym mieszkaniu już nie jest ich problemem. “Ma pan kiepską wentylację. ” “Ma pani słabą cyrkulację powietrza” ” Musi sobie pan, pani zrobić dobrą wentylację”.

Teraz wentylację, jak już wszystko mamy wykończone ! Trochę słabo. Zatem zanim wybierzesz technologię w jakiej będzie wykończone Twoje mieszkanie, jak będzie wykończony Twój dom, dobrze się zastanów. Jeżeli nie chcesz mieć na ścianie grzyba, jeśli nie chcesz mieć pleśni wybierz tynk wapienny bez dodatku cementu. Tynk wapienny dodatkowo jest zdrowy, przyjazny dla człowieka i tworzy w pomieszczeniu najlepszy mikroklimat w jakim możesz mieszkać. Przemyśl czy nie warto zainwestować w swoje zdrowie. Wykańczasz raz, a mieszkasz całe życie.

Tagi:

Pleśń w nowym mieszkaniu. Jak tego uniknąć.