Przejdź do treści

Jaki tynk wybrać do domu pasywnego ?

  • przez

Domy pasywne to nowoczesne domy, które buduje się w taki sposób aby ograniczyć w nich zapotrzebowanie na zużycie energii. Energię pozyskuje się głównie ze źródeł odnawialnych a sama konstrukcja domu jest przemyślana w ten sposób, aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać niezbędną do eksploatacji energię. Ogranicza to koszty w trakcie użytkowania z domu oraz chroni nasze środowisko, naszą planetę. W domach pasywnych stosuje się odpowiednie materiały, które charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi tak aby ograniczyć straty ciepła.

Krótko o najbardziej popularnych tynkach?

Do wyboru mamy tynki gipsowe cementowo-wapienne, wapienne, oraz gliniane.

Jeżeli chodzi o tynki gipsowe można nakładać w jednej warstwie, dzięki czemu przy ich wykonaniu nie potrzeba dużych nakładów pracy, wyróżniają się szybkim czasem schnięcia, tynki gipsowe są paroprzepuszczalne. Jednocześnie jednak nie są odporne na zwilgocenie, tracą wówczas swoją wytrzymałość, zatem nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń. W miejscach styku ze stalą mogą się pojawiać na tynku brunatne plamy.

Tynki cementowo-wapienne są solidne i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż np. tynki gipsowe. Można je stosować zarówno na zewnątrz jaki i wewnątrz budynków. Nakłada się je przeważnie w trzech warstwach : obrzutka, narzut i gładź. Charakterystyczną cechą tynków cementowo wapiennych jest skłonność do mikropęknięć. Dzieje się tak z powodu zastosowania cementu, który wysychając kurczy się co powoduje duże naprężenia w efekcie czego mamy mikropęknięcia tzw. “pajęczynę na ścianie “. Szczególnie widoczne po przetarciu tynku wodą. Tynki tego rodzaju bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolną ją oddają.

Tynki wapienne stosowane głównie przez osoby, które chcą zbudować zdrowy i ekologiczny dom charakteryzujący się perfekcyjnym mikroklimatem. Są paroprzepuszczalne i świetnie regulują wilgoć w pomieszczeniach. Charakteryzują się drobnym uziarnieniem dzięki czemu umożliwiają wykonanie ścian, które od razu nadają się do malowania. Mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, którą świetnie oddają gdy robi się bardziej sucho. Dzięki swojemu PH praktycznie wykluczają możliwość pojawienia się grzybów i pleśni. Są neutralne względem ładunków elektrostatycznych, nie przyciągają brudu, łatwiej utrzymać czystość w pomieszczeniach. W upalne dni chronią powierzchnie ścian przed przegrzaniem co zawdzięczają swoim zdolnością akumulacyjnym. Są wolne od mikropęknięć. Wadą tynku wapiennego jest fakt, że jest droższy w zakupie.

Tynki gliniane pochłaniają wilgoć a nawet dym z papierosów. Są odporne na działanie grzybów, pleśni i wspomnianej wilgoci. Są naturalne ekologiczne i przyjazne dla zdrowia. Wadą tynków glinianych, jest fakt, że czasami glina po wyschnięciu pęka. Najczęściej te pęknięcia uwidaczniają się na łączeniach z innymi materiałami, np. przy posadzkach. Kolejną wadą jest zbyt mała liczba fachowców, którzy takie tynki wykonują co wpływa na ich cenę. Mają dobre warunki termiczne, izolacyjne jednak w odniesieniu do innych tynków są bardzo ciężkie 1 m2 tynku glinianego może ważyć nawet ok. 30kg. Są słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zatem w pomieszczeniach gospodarczych raczej ich nie polecamy.

Wracając zatem do naszego głównego pytania. Jaki tynk wybrać do domu pasywnego ? Tynki gipsowe, tanie popularne ale średnio przyjazne dla naszego zdrowia. Człowiek nie czuje satysfakcji z przebywania w takich pomieszczeniach. Tynki cementowo-wapienne też żadna rewelacja, mikropęknięcia, żadnych specjalnych walorów zdrowotnych, przeważnie kilka warstw, cement czyli znów betonowa klatka, tynki wapienne – zdrowe, tworzą przyjazne dla człowieka pomieszczenia , bez grzybów, pleśni, brudu ale z kolei droższe w zakupie. Tynki gliniane zdrowe, przyjazne jednak drogie w wykonaniu, ryzyko pęknięć na połączeniach i strasznie ciężkie. biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki. Nasz wybór padł na tynk wapienny. Zatem jeżeli budujesz dom pasywny bądź myślisz o jego budowie wybierz tynk wapienny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domy_pasywne_tynk_wapienny